




Zodpovednosť za technický stav výťahov nesú majitelia bytov, ktorí sa odkúpením bytu do osobného vlastníctva v zmysle zákona č. 182/1993 Z. z. stali aj spoluvlastníkmi spoločných zariadení. V minulosti sa do opráv výťahov nielenže neinvestovalo, ale zanedbávali sa aj stredné a generálne opravy.
Pri rozhodovaní je potrebné si uvedomiť, že výťah je technické zariadenie, ktoré ak nevyhovuje bezpečnostným požiadavkám, môže spôsobiť úraz, neraz aj smrteľný. Z uvedeného dôvodu je výťah pre dopravu osôb a nákladov v zmysle vyhlášky č. 508/2009 Z. z. považovaný za vyhradené zdvíhacie zariadenie, pre ktoré platia osobitné pravidlá pri jeho konštruovaní, výrobe, montáži, rekonštrukciách, opravách, údržbe, prevádzke, odborných prehliadkach a odborných skúškach. Bez pravidelnej kontroly, preventívnej údržby a včasného odstraňovania zistených nedostatkov, nie je možné zaistiť plynulú a bezpečnú prevádzku výťahov.
Bezpečnostné riziká starších výťahov sú vysoké a bude sa s nimi treba čo najskôr vysporiadať. Najreálnejšou cestou je postupné odstraňovanie bezpečnostných rizík, teda najskôr tých rizík, ktoré priamo ohrozujú život a zdravie, až po tie menej nebezpečné. Na zistenie bezpečnostných rizík je potrebné vykonať opakovanú úradnú skúšku.
Ak chcú vlastníci poznať skutočný stav výťahov, mali by si od správcu vyžiadať protokol z poslednej takejto kontroly. V prípade, že správca takýto protokol k dispozícii nemá, mali by trvať na jeho získaní, resp. vykonaní opakovanej úradnej skúšky. Prostredníctvom správcu alebo servisnej organizácie, môžu vlastníci o opakovanú úradnú skúšku požiadať Technickú inšpekciu. Z kontroly sa dozvedia, či výťah potrebuje opravu, alebo je v stave, kedy je nevyhnutná jeho rekonštrukcia.